Symfonia małego miasta

Archiwum Miejsko-Gminne w Sejnach jest oddolną inicjatywą, która na celu ma zbieranie, digitalizację, katalogowanie i publikację materiałów archiwalnych – fotografii, filmów, wspomnień pisanych i mówionych. W zbiorach znajduje się już ponad 2500 zdjęć, około 26 godzin materiałów wideo oraz 50 publikacji. W tym roku Archiwum obchodzi jubileusz pięciolecia swojej działalności. Z tej okazji wraz z Ośrodkiem Kultury w Sejnach i Fundacją PZU organizuje 2 dni pełne atrakcji!

W programie pokazy filmowe, warsztaty, spotkania z twórcami oraz koncert plenerowy.

Gościć będziemy grupę VHS HELL znaną z zamiłowania do amerykańskiego kina grindhouse’owego i organizowania pokazów filmowych z taśm VHS, podczas których lektor na żywo we frywolny sposób tłumaczy ścieżkę narracyjno-dźwiękową, wywołując u widzów salwy śmiechu. W piątkowy wieczór Sejneńskiej publiczności zaprezentowany zostanie film S-F z 1981 roku.

Twórca wizualny, Sebastian Łukaszuk, przybliży uczestnikom warsztatów specyfikę i metody pracy nad powszechnym w ostatnich latach mappingiem. Zadaniem będzie wspólne wykonanie przestrzennego modelu bryły, by następnie rzutować na niego wizualizacje. Udział w zajęciach może wziąć każdy bez względu na wiek czy umiejętności!

„Telewizory były coraz większe” to tytuł spotkania z Jędrkiem Biegańskim, który opowie
o zjawisku pamięci rodzinnej i powiązanym z nim filmie weselnym z początku XXI wieku.

Oprócz wspomnień ożyje także przestrzeń miejska, w której umieszczone zostaną instalacje wizualne oparte na pracach lokalnych fotografów („Fotoamator”). Ponadto w sobotni wieczór na jednym z bloków mieszkalnych wyświetlony zostanie film złożony z fragmentów archiwaliów („Sejny: Symfonia Małego Miasta”). Pokaz ten wzbogaci muzyką na żywo zespół No Logo.

Dwudniowe obchody jubileuszu Archiwum uwiecznione zostaną przez Jędrka Biegańskiego (Fałhaesy) na taśmie VHS.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie sfinansowano ze środków fundacji PZU oraz współfinansowano ze środków Powiatu Sejneńskiego.