Stefan Malinowski: Sacrum i Profanum w Berżnikach

W trakcie podróży po Sejneńszczyźnie zachęcamy do odwiedzenia Berżnik, gdzie dzięki uprzejmości mieszkańców miejscowości (pozdrawiamy!) do oglądania na płotach przed lokalnym sklepem jest ekspozycja zdjęć z archiwum Pana Stefana Malinowskiego. Mieszkańca Berżnik i aktywnego członka społeczności, który uwiecznił miejscowość na swoich zdjęciach.

Agnieszka Pajączkowska, kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, dobry duch pracy nad zbiorami Pana Malinowskiego, o ekspozycji pisze tak:

„Po mszy w niedzielę był czas na spotkania towarzyskie. Ksiądz jeździł samochodem, a wcześniej pewnie rowerem. Zmarłego żegnano najpierw w domu. Ze świętym obrazem chodzono tą samą drogą, którą spędzano krowy z pastwisk. Tak samo w kościele, w szkole jak i w strażackiej remizie, mieszkańcy i mieszkanki organizowali się, aby działać dla całej społeczności.

Sacrum, czyli to, co świąteczne, święte i wzniosłe i profanum, czyli to, co codzienne, ludzkie i świeckie tylko pozornie są rozłącznymi sferami życia. W życiu małej społeczności, może szczególnie społeczności wiejskiej, są jak dwa, ciasno splecione sznury – razem tworzą rzeczywistość. Choć widać dzielącą ich różnicę, istnieją tylko ze sobą.

Stefan Malinowski – razem ze swoim aparatem fotograficznym – jest tej rzeczywiści częścią. To nie przyjezdny etnograf, miastowy pasjonat fotografii, zagraniczny reporter, czy artysta. To człowiek stąd, z Berżnik, który robił zdjęcia światu, do którego sam należał. W czasach, gdy fotografował, znał wszystkich w okolicy, wszyscy znali jego. Może dlatego nikt się przed jego aparatem nie chował, nie wstydził. Malinowski z zacięciem dokumentował życie okolicy, ale był także rzemieślnikiem – wykonywał zdjęcia pamiątkowe, okolicznościowe, portretowe, które do dziś zapewne znajdują się w zbiorach fotograficznych mieszkańców okolicy i tych, którzy stąd wyjechali. Jako jeden z nielicznych posiadaczy aparatu i pasjonat, który samodzielnie opanował nie tylko umiejętność naświetlania kliszy, ale także wywoływania odbitek, dostarczał swoim sąsiadom i sąsiadkom cennych pamiątek. Dziś fotografie Stefana Malinowskiego to nie tylko pamiątki. To szczególny, oddolny dokument fotograficzny codziennego życia przygranicznej wsi, w którym zawiera się kawałek historii społecznej i historii samej fotografii – w której twórcy tacy jak Stefan Malinowski, pozostają dotychczas niemal nieznani”.


Na ekspozycje Sacrum i Profanum składają się zdjęcia z archiwum rodzinnego oraz wykonane przez Pana Stefana Malinowskiego zdigitalizowane w ramach działalności Archiwum Miejsko-Gminnego w Sejnach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografia, Ogłoszenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s