Zimowe Igrzyska Harcerskie w Wiśle – 1956

Dzięki pomocy pana Franciszka Skrypko trafiliśmy na wydarzenie z 1956 roku, kiedy to w reprezentacji Województwa Białostockiego podczas Zimowych Igrzysk Harcerskich w Wiśle wystąpiło pięciu młodych sportowców z Sejn: Franek Sujet, Hanka Wardzińska, Ela Ostrowska, Jadzia Karło i Irek Zacios.

Igrzyska odbywały się w dniach 21 – 26 lutego 1956 roku we wcześniej wspomnianej miejscowości Wisła. Opisane zostały w krótkim artykule w 14 numerze czasopisma „Płomyczek”, którego fragment załączamy poniżej. Jak wspomina pan Franciszek Sujet (narciarz z numerem 4, zdjęcie w artykule) złe smary jakie wtedy mieli utrudniały podjazd pod górkę. W Katowicach ubrano naszych reprezentantów w jednakowe stroje. Pogoda dopisała przez cały okres trwania zawodów, a po powrocie, podczas szkolnego apelu, otrzymali w prezencie za udział w zawodach stroje dresowe.

Pani Elżbieta Ostrowska wspomina, że miała dużą tremę przed biegiem indywidualnym, przez którą przegrała walkę o 3 miejsce o 5 sekund z Marysią Gąsienicą. Udało się jej za to wyprowadzić sztafetę na punktowane 6 miejsce. Pani Ostrowska ciepło wspomina także trenera i opiekuna, pana Janusza Pawłowskiego. Jak pisze, był to człowiek o wielkiej pasji, wychowawca całej plejady sportowców i trener, który był ze swoimi wychowankami na każdych zawodach. Był nauczycielem W-F-u w Liceum Ogólnokształcącym a później dyrektorem tej szkoły. Sport był jego miłością.

Bardzo dziękujemy za pomoc w przypomnieniu tego epizodu pani Elżbiecie Ostrowskiej oraz panom Franciszkowi Skrypko oraz Franciszkowi Sujetowi. Materiały przez nich udostępnione można znaleźć poniżej.

Czekamy na inne Państwa historie!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografia, Publikacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s